Themes - Twenty Twenty-Five - en to it translation catalogue (411 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Five emphasizes simplicity and adaptability. It offers flexible design options, supported by a variety of patterns for different page types, such as services and landing pages, making it ideal for building personal blogs, professional portfolios, online magazines, or business websites. Its templates cater to various blog styles, from text-focused to image-heavy layouts. Additionally, it supports international typography and diverse color palettes, ensuring accessibility and customization for users worldwide.
it: Twenty Twenty-Five mette l'accento su semplicità e adattabilità. Offre opzioni di design flessibili, e una vasta scelta di pattern creati per diversi tipi di pagine, ad esempio servizi o landing page, che rendono questo tema ideale per creare blog personali, portfolio professionali, riviste online, o siti aziendali. I suoi template possono essere ideali per diversi stili di blog, da quelli con layout principalmente testuali a quelli che fanno grande uso di immagini. Inoltre, supporta tipografia internazionale e una varietà di tavolozze di colori, assicurando accessibilità e possibilità di personalizzazione per utenti di tutto il mondo.

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned home
it: Home allineata a destra

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned archive
it: Archivio allineato a destra

[ctx: Pattern title]
en: Text blog search results
it: Risultati della ricerca testuale nel blog

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned query loop
it: Query loop allineato a destra

[ctx: Pattern title]
en: Text blog query loop
it: Query loop testuale del blog

[ctx: Answer in the FAQs pattern.]
en: This exquisite compilation showcases a diverse array of photographs that capture the essence of different eras and cultures, reflecting the unique styles and perspectives of each artist.
it: Questa squisita compilation presenta una variegata gamma di fotografie che catturano l'essenza di epoche e culture diverse, riflettendo gli stili e le prospettive uniche di ciascun artista.

[ctx: Color name]
en: Contrast
it: Contrasto

[ctx: Font size name]
en: Large
it: Grande

[ctx: Font size name]
en: Medium
it: Medio

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
it: Molto grande

[ctx: Pattern title]
en: Post navigation
it: Navigazione articoli

[ctx: Pattern title]
en: Sidebar
it: Barra laterale

[ctx: Pattern title]
en: Search
it: Ricerca

[ctx: Custom template name]
en: Page No Title
it: Pagina senza titolo

[ctx: Template part name]
en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Checkmark
it: Segno di spunta

[ctx: Font size name]
en: Small
it: Piccolo

[ctx: Font size name]
en: Extra Extra Large
it: Grandissimo

en: Comments
it: Commenti

[ctx: Pattern title]
en: Comments
it: Commenti

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 1 column
it: Elenco di articoli in una colonna

en: A collection of full page layouts.
it: Una collezione di layout di pagine intere.

en: About
it: Chi siamo

[ctx: Style variation name]
en: Literata & Fira Sans
it: Literata e Fira Sans

[ctx: Style variation name]
en: Platypi & Literata
it: Platypi e Literata

[ctx: Style variation name]
en: Literata & Ysabeau Office
it: Literata e Ysabeau Office

[ctx: Style variation name]
en: Roboto Slab & Manrope
it: Roboto Slab e Manrope

[ctx: Style variation name]
en: Platypi & Ysabeau Office
it: Platypi e Ysabeau Office

[ctx: Style variation name]
en: Vollkorn & Fira Code
it: Vollkorn e Fira Code

[ctx: Style variation name]
en: Beiruti & Literata
it: Beiruti e Literata

[ctx: Style variation name]
en: Style 5
it: Stile 5

[ctx: Style variation name]
en: Style 4
it: Stile 4

[ctx: Style variation name]
en: Style 3
it: Stile 3

[ctx: Style variation name]
en: Style 2
it: Stile 2

[ctx: Style variation name]
en: Style 1
it: Stile 1

[ctx: Style variation name]
en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: Next Photo
it: Foto successiva

en: Previous Photo
it: Foto precedente

[ctx: Prefix before one or more categories. The categories are displayed in a separate block on the next line.]
en: Categories:
it: Categorie:

en: Architecture
it: Architettura

en: Pages
it: Pagine

en: Image of a book
it: Immagine di un libro

[ctx: Template part name]
en: Footer Columns
it: Colonne del footer

[ctx: Template part name]
en: Header with large title
it: Header con titolo largo

[ctx: Label for the block binding placeholder in the editor]
en: Post format name
it: Nome del formato dell'articolo

[ctx: Pattern title]
en: Banner with book description
it: Banner con descrizione del libro

[ctx: Template part name]
en: Footer Newsletter
it: Footer della newsletter

[ctx: Space size name]
en: Large
it: Grande

[ctx: Space size name]
en: Regular
it: Normale

[ctx: Space size name]
en: Small
it: Piccolo

[ctx: Style variation name]
en: Pill shaped
it: Arrotondato

[ctx: Style variation name]
en: Annotation
it: Annotazione

[ctx: Style variation name]
en: Display
it: Visualizza

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: Are signed copies available?
it: Sono disponibili copie firmate?

[ctx: Pattern title]
en: FAQs
it: FAQ

[ctx: Testimonial heading.]
en: What people are saying
it: Cosa dicono di noi

[ctx: Pattern title]
en: 2 columns with avatar
it: 2 colonne con avatar

[ctx: Prefix before the post date block.]
en: Published on
it: Pubblicato il

en: Older Posts
it: Articoli meno recenti

en: Newer Posts
it: Articoli più recenti

en: Our services
it: I nostri servizi

[ctx: Pattern title]
en: Services, 3 columns
it: Servizi, 3 colonne

en: Month
it: Mese

en: Choose your membership
it: Scegli la tua iscrizione

en: 20€/month
it: 20€/mese

[ctx: Pattern title]
en: Pricing, 2 columns
it: Prezzo, 2 colonne

[ctx: Link to a page with information about what the person is working on right now.]
en: Now
it: Adesso

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for book
it: Landing page per libro

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for event
it: Landing page per evento

en: Event
it: Evento

[ctx: Pattern title]
en: Coming soon
it: Prossimamente

[ctx: Pattern title]
en: More posts
it: Più articoli

[ctx: Pattern title]
en: Instagram grid
it: Griglia di Instagram

[ctx: Pattern title]
en: Logos
it: Loghi

en: Written by
it: Scritto da

[ctx: Pattern title]
en: Written by
it: Scritto da

[ctx: Pattern title]
en: Cover with big heading
it: Copertina con grande titolo

[ctx: Heading for banner pattern.]
en: New arrivals
it: Nuovi arrivi

[ctx: Alt text for intro picture.]
en: Picture of a flower
it: Immagine di un fiore

en: Brazil
it: Brasile

en: Japan
it: Giappone

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: Switzerland
it: Svizzera

en: United States
it: Stati Uniti

en: United Kingdom
it: Regno Unito

[ctx: Search input field placeholder text.]
en: Type here...
it: Scrivi qui...

en: Authors
it: Autori

en: FAQs
it: FAQ

note: translators: Designed with WordPress. %s: WordPress link.
en: Designed with %s
it: Progettato con %s

[ctx: Pattern title]
en: Centered footer
it: Footer centrato

[ctx: Pattern title]
en: Centered footer with social links
it: Footer centrato con link ai social

[ctx: Pattern title]
en: Header with columns
it: Header con colonne

en: Sunflowers
it: Girasoli

[ctx: Pattern title]
en: Hero, full width image
it: Hero, con immagine a larghezza piena

[ctx: 404 error message]
en: Page not found
it: La pagina non è stata trovata

[ctx: Pattern title]
en: Pricing, 3 columns
it: Prezzo, 3 colonne

en: Free
it: Gratuito

[ctx: Color name]
en: Accent 1
it: In risalto 1

[ctx: Color name]
en: Accent 6
it: In risalto 6

[ctx: Color name]
en: Accent 5
it: In risalto 5

[ctx: Color name]
en: Accent 4
it: In risalto 4

[ctx: Color name]
en: Accent 3
it: In risalto 3

[ctx: Color name]
en: Accent 2
it: In risalto 2

en: #stories
it: #storie

en: Fuego Bar, Mexico City
it: Fuego Bar, Città del Messico

[ctx: Example event date in pattern.]
en: Aug 08—10 2025
it: 8-10 ago 2025

[ctx: Placeholder heading in four languages.]
note: translators: This string contains the word "Stories" in four different languages with the first item in the locale's language.
en: “Stories, <span lang="es">historias</span>, <span lang="uk">iсторії</span>, <span lang="el">iστορίες</span>”
it: “Storie, <span lang="es">historias</span>, <span lang="uk">iсторії</span>, <span lang="el">iστορίες</span>”

[ctx: Style variation name]
en: Afternoon
it: Pomeriggio

[ctx: Style variation name]
en: Dusk
it: Crepuscolo

[ctx: Style variation name]
en: Evening
it: Sera

[ctx: Alt text for testimonial image.]
en: Picture of a person
it: Immagine di una persona

[ctx: Prefix before one or more tags. The tags are displayed in a separate block on the next line.]
en: Tagged:
it: Taggato:

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block on the next line.]
en: Posted by
it: Pubblicato da

en: View plans
it: Visualizza i piani

en: Get access to our paid newsletter and an unlimited pass.
it: Ottieni l'accesso alla nostra newsletter a pagamento e a un pass illimitato.

en: Photo of a woman worker.
it: Foto di una lavoratrice.

[ctx: Pattern title]
en: CV/bio
it: CV/biografia

en: Book Image
it: Immagine del libro

[ctx: Alt text for hero image.]
en: Picture of a person
it: Immagine di una persona

[ctx: Style variation name]
en: Sunrise
it: Alba

[ctx: Style variation name]
en: Morning
it: Mattina

[ctx: Style variation name]
en: Midnight
it: Mezzanotte

[ctx: Style variation name]
en: Twilight
it: Crepuscolo

[ctx: Heading of the FAQs pattern.]
en: Frequently Asked Questions
it: FAQ - Domande frequenti

[ctx: Pattern title]
en: Services, team photos
it: Servizi, foto del team

en: Join our forums.
it: Iscriviti ai nostri forum.

[ctx: Phone number.]
en: +1 555 349 1806
it: +39 123 456 7890

en: email@example.com
it: email@esempio.com

[ctx: Example username for social media account.]
en: @example
it: @esempio

[ctx: Alt text for cover image.]
en: Picture of a flower
it: Immagine di un fiore

en: About the event
it: Informazioni sull'evento

en: Top Categories
it: Categorie migliori

[ctx: Pattern title]
en: Audio format
it: Formato audio

en: Themes
it: Temi

[ctx: Style variation name]
en: Noon
it: Mezzogiorno

[ctx: Duotone name]
en: Midnight filter
it: Filtro mezzanotte

[ctx: Alt text for testimonial image.]
en: Picture of a person typing on a typewriter.
it: Immagine di una persona che scrive con una macchina per scrivere.

[ctx: Pattern description]
en: A testimonial with a large image on the right.
it: Una testimonianza con un'immagine grande sulla destra.

[ctx: Testimonial section heading.]
en: What people are saying
it: Cosa dicono le persone

[ctx: Pattern description]
en: A section with three columns and two rows, each containing a testimonial and citation.
it: Una sezione con tre colonne e due righe, ciascuna contenente una testimonianza e una fonte.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 3 columns, with only featured images.
it: Un elenco di articoli a 3 colonne con solo le immagini in evidenza.

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog posts
it: Articoli del blog con foto

[ctx: Pattern title]
en: News blog query loop
it: Query loop di blog di notizie

en: The Latest
it: Il più recente

[ctx: Pattern title]
en: News blog with sidebar
it: Blog di notizie con barra laterale

[ctx: Pattern title]
en: News blog with featured posts grid
it: Blog di notizie con griglia di articoli in evidenza

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog home
it: Home per blog di foto

[ctx: Pattern title]
en: News blog home
it: Home per blog di notizie

en: Event details
it: Dettagli evento

en: Event image
it: Immagine dell'evento

[ctx: Pattern title]
en: Event RSVP
it: RSVP dell'evento

[ctx: Pattern description]
en: RSVP for an upcoming event with a cover image and event details.
it: RSVP per un prossimo evento con immagine di copertina e dettagli dell'evento.

en: Events
it: Eventi

en: These are some of the upcoming events.
it: Questi sono alcuni dei prossimi eventi.

[ctx: Pattern title]
en: Events, 3 columns with event images and titles
it: Eventi, 3 colonne con immagini dell'evento e titoli

en: Mexico City, Mexico
it: Città del Messico, Messico

en: Buy Tickets
it: Acquista i biglietti

[ctx: Pattern title]
en: Events list
it: Elenco degli eventi

en: Learn more
it: Approfondisci

[ctx: Pattern description]
en: Two columns with testimonials and avatars.
it: Due colonne con testimonianze e avatar.

[ctx: CTA text of the hero section.]
en: Available for pre-order now.
it: Disponibile adesso per il preordine.

[ctx: Pattern title]
en: Link format
it: Formato del link

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio homepage
it: Homepage del portfolio

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio with tight margins
it: Link nella bio con margini stretti

en: Black and white photo focusing on a woman and a child from afar.
it: Foto in bianco e nero che ritrae una donna e un bambino da lontano.

en: Image of the book
it: Immagine del libro

[ctx: Sample hero heading]
en: Tell your story
it: Racconta la tua storia

en: Explore the episodes
it: Esplora gli episodi

en: Shop
it: Negozio

[ctx: Pattern title]
en: Footer with columns
it: Footer con colonne

[ctx: Pattern description]
en: Footer with centered site title and tagline.
it: Footer con titolo del sito centrato e motto.

en: An introduction to African dialects
it: Una introduzione ai dialetti africani

en: Black and white photo of an African woman.
it: Foto in bianco e nero di una donna africana.

en: The Acropolis of Athens.
it: L'acropoli di Atene.

en: Free Workshop
it: Workshop gratuito

en: Free shipping
it: Spedizione gratuita

en: Stories
it: Storie

[ctx: Pattern description]
en: Banner with book description and accompanying image for promotion.
it: Banner con descrizione del libro e immagine di accompagnamento per la promozione.

[ctx: Pattern title]
en: Contact, info and locations
it: Contatti, informazioni e localizzazione

en: Black and white photography close up of a flower.
it: Fotografia in bianco e nero, primo piano di un fiore.

[ctx: Pattern title]
en: Centered link and social links
it: Link centrato con link ai social

en: example@example.com
it: esempio@esempio.com

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with book links
it: Invito all'azione con link del libro

en: Our online store.
it: Il nostro negozio online.

en: Shop now
it: Acquista adesso

en: Subscribe
it: Abbonati

[ctx: Pattern title]
en: Event schedule
it: Programma dell'evento

[ctx: Pattern title]
en: Grid with categories
it: Griglia con categorie

[ctx: Pattern description]
en: A grid with videos.
it: Una griglia con video.

[ctx: Pattern title]
en: Grid with videos
it: Griglia con video

en: Anthuriums
it: Anthurium

en: Close up of a red anthurium.
it: Primo piano di un anthurium rosso.

en: Portrait of an African Woman dressed in traditional costume, wearing decorative jewelry.
it: Ritratto di donna africana in costume tradizionale, con gioielli decorativi.

en: Profile portrait of a native person.
it: Ritratto del profilo di un nativo.

[ctx: Space size name]
en: Tiny
it: Minuscolo

[ctx: Sample testimonial.]
en: “Superb product and customer service!”
it: "Prodotto e assistenza clienti eccellenti!"

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned single post
it: Articolo singolo allineato a destra

[ctx: Pattern title]
en: News blog single post with sidebar
it: Articolo singolo con barra laterale per blog di notizie

[ctx: Pattern title]
en: Post with left-aligned content
it: Articolo con contenuto allineato a sinistra

[ctx: Pattern title]
en: News blog search results
it: Risultati della ricerca nel blog di notizie

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog search results
it: Risultati della ricerca nel blog foto

en: Subscribe to get unlimited access
it: Abbonati per ottenere l'accesso illimitato

[ctx: Pattern title]
en: Landing page for podcast
it: Landing page per podcast

[ctx: Pattern title]
en: Review with large image on right
it: Una recensione con un'immagine grande sulla destra

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: When will The Stories Book be released?
it: Quando verrà pubblicato The Stories Book?

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: How much does The Stories Book cost?
it: Quanto costa The Stories Book?

en: The Stories Book will be available from these international retailers.
it: The Stories Book sarà disponibile presso questi rivenditori internazionali.

en: Buy your copy of The Stories Book
it: Compra la tua copia di The Stories Book

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block.]
en: Written by
it: Scritto da

en: Image for service
it: Immagine per il servizio

[ctx: Button text. Verb.]
en: Search
it: Cerca

[ctx: Search form label.]
en: Search
it: Cerca

[ctx: Pattern title]
en: Header with large title
it: Header con titolo grande

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search.]
en: Sorry, but nothing was found. Please try a search with different keywords.
it: Non è stato trovato nulla. Prova a effettuare una ricerca con parole chiave diverse.

en: Man in hat, standing in front of a building.
it: Uomo con cappello, in piedi davanti a un edificio.

en: Our small team is a group of driven, detail-oriented people who are passionate about their customers.
it: Il nostro piccolo team è formato da persone motivate, attente ai dettagli e premurose verso i propri clienti.

[ctx: Pattern description]
en: Display team photos in a services section with grid layout.
it: Visualizza le foto del team in una sezione servizi con layout a griglia.

[ctx: Pattern description]
en: Three columns with images and text to showcase services.
it: Tre colonne con immagini e testo per presentare i servizi.

[ctx: Name of membership package.]
en: Expert
it: Esperto

en: Get access to our paid newsletter and a limited pass for one event.
it: Ottieni l'accesso alla nostra newsletter a pagamento e a un pass per un evento.

en: Get access to our free articles and weekly newsletter.
it: Ottieni l'accesso ai nostri articoli gratuiti e alla newsletter settimanale.

[ctx: Pattern description]
en: A three-column boxed pricing table designed to showcase services, descriptions, and pricing options.
it: Una tabella dei prezzi con tre colonne e riquadri disegnata per presentare servizi, descrizioni e opzioni di prezzo.

[ctx: Name of membership package.]
en: Single
it: Singolo

[ctx: Button text, refers to joining a community. Verb.]
en: Join
it: Iscriviti

en: An elegant addition of home decor collection.
it: Un'elegante aggiunta alla collezione di decorazioni per la casa.

en: Join our IRL events.
it: Partecipa ai nostri eventi IRL.

en: Get access to our paid articles and weekly newsletter.
it: Ottieni l'accesso ai nostri articoli a pagamento e alla newsletter settimanale.

en: Close up of two flowers on a dark background.
it: Dettaglio di due fiori su sfondo scuro.

[ctx: Pattern description]
en: A grid section with photos and a link to an Instagram profile.
it: Una sezione a griglia con foto e link a un profilo Instagram.

[ctx: Pattern description]
en: A grid section with different categories.
it: Una sezione a griglia con differenti categorie.

en: Patterns
it: Pattern

en: View of the deep ocean.
it: Scorcio di profondità oceanica.

en: Fauna from North America and its characteristics
it: La fauna del Nord America e le sue caratteristiche

en: Close up photo of white flowers on a grey background
it: Dettaglio di fiori bianchi su sfondo grigio

[ctx: Pattern title]
en: Banner with description and images grid
it: Banner con descrizione e griglia di immagini

en: About Us
it: Chi siamo

[ctx: Pattern description]
en: A banner with a short paragraph, and two images displayed in a grid layout.
it: Un banner con un paragrafo breve e due immagini presentate con layout a griglia.

en: Tell your story
it: Racconta la tua storia

en: What are you looking for?
it: Cosa stai cercando?

en: Birds on a lake.
it: Uccelli in un lago.

en: Ancient buildings and symbols
it: Edifici antichi e simboli

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog archive
it: Archivio blog di foto

[ctx: Pattern title]
en: News blog archive
it: Archivio blog di notizie

en: Smartphones capturing a scenic wildflower meadow with trees
it: Smartphone che catturano un prato di fiori selvatici con alberi

[ctx: Pattern description]
en: A subscriber-only section highlighting exclusive services and offerings.
it: Una sezione solo per sottoscrittori che mette in evidenza servizi e offerte esclusive.

[ctx: Pattern title]
en: Services, subscriber only section
it: Servizi, sezione solo per sottoscrittori

en: Cancel or pause anytime.
it: Annulla o metti in pausa in qualsiasi momento.

en: Pricing
it: Prezzi

en: Post navigation
it: Navigazione articoli

[ctx: Pattern description]
en: Next and previous post links.
it: Link all'articolo precedente e successivo.

[ctx: Pattern description]
en: A shop homepage pattern.
it: Un pattern di homepage di negozio.

[ctx: Pattern title]
en: Shop homepage
it: Homepage del negozio

en: My name is Anna Möller and these are some of my photo projects.
it: Mi chiamo Anna Möller e questi sono alcuni dei miei progetti fotografici.

[ctx: Pattern description]
en: A portfolio homepage pattern.
it: Un pattern di homepage per portfolio.

en: Subscribe to get notified when our website is ready.
it: Iscriviti per ricevere la notifica di quando il nostro sito web sarà pronto.

en: Something great is coming soon
it: Qualcosa di grandioso è in arrivo

[ctx: Pattern description]
en: A full-width, full-height link in bio section with an image, a paragraph and social links.
it: Un link a larghezza e altezza piena nella sezione bio con un'immagine, un paragrafo e link social.

[ctx: Pattern description]
en: A link in bio landing page with social links, a profile photo and a brief description.
it: Un link nella landing page della biografia con link social, una foto del profilo e una breve descrizione.

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio with profile, links and wide margins
it: Un link nella biografia con profilo, link e ampi margini

[ctx: Pattern description]
en: A link in bio landing page with a heading, paragraph, links and a full height image.
it: Un link nella landing page della biografia con titolo, paragrafo, link e un'immagine ad altezza piena.

[ctx: Pattern title]
en: Link in bio heading, paragraph, links and full-height image
it: Un link nel titolo della biografia, paragrafo, link e un'immagine ad altezza piena

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the event with a hero section, description, FAQs and call to action.
it: Una landing page per l'evento con una sezione hero, descrizione, FAQ e invito all'azione.

[ctx: Pattern description]
en: Pricing section with two columns, pricing plan, description, and call-to-action buttons.
it: Sezione prezzi a due colonne, listino prezzi, descrizione e pulsanti d'invito all'azione.

en: Get a free tote bag.
it: Ottieni una shopper in omaggio.

[ctx: Pattern title]
en: 3 column layout with 6 testimonials
it: Layout 3 colonne con 6 testimonianze

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog single post
it: Articolo singolo per blog di foto

en: Picture of a historical building in ruins.
it: Immagine di edificio storico diroccato.

en: Photography close up of a red flower.
it: Foto di un fiore rosso in primo piano.

en: Woman on beach, splashing water.
it: Donna sulla spiaggia, schizzi d'acqua.

en: Photo of a field full of flowers, a blue sky and a tree.
it: Foto di un campo fiorito, con cielo azzurro e un albero.

en: Portrait of a nurse
it: Ritratto di un'infermiera

en: Picture of a person typing on a typewriter.
it: Immagine di una persona che scrive con una macchina per scrivere.

en: A collection of post format patterns.
it: Una raccolta di pattern per diversi formati di articolo.

[ctx: Example heading in pattern.]
en: Hey,
it: Ehi,

en: The Stories Podcast is sponsored by
it: The Stories Podcast è sponsorizzato da

en: How to get in touch with us
it: Come contattarci

en: Get directions
it: Ottieni indicazioni

en: Upcoming events
it: Prossimi eventi

note: translators: %s: Starting price, split into three rows using HTML <br> tags. The price value has a font size set.
en: Starting at%s/month
it: A partire da %s/mese

en: I’m Asahachi Kōno, a Japanese photographer, a member of Los Angeles’s Japanese Camera Pictorialists of California. Before returning to Japan, I worked as a photo retoucher.
it: Io sono Asahachi Kōno, fotografo giapponese e membro della «Los Angeles’s Japanese Camera Pictorialists of California». Prima di tornare in Giappone, ho lavorato come fotoritoccatore.

en: Lewis W. Hine studied sociology before moving to New York in 1901 to work at the Ethical Culture School, where he took up photography to enhance his teaching practices
it: Lewis W. Hine studiò sociologia prima di trasferirsi a New York nel 1901 per lavorare alla «Ethical Culture School», dove si dedicò alla fotografia per migliorare le sue tecniche di insegnamento

[ctx: 404 error message]
en: The page you are looking for doesn't exist, or it has been moved. Please try searching using the form below.
it: La pagina che stai cercando non esiste o è stata spostata. Prova con una nuova ricerca usando il modulo qui sotto.

[ctx: Hero - Overlapped book cover pattern subline text]
en: A fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno.
it: Una raffinata collezione di momenti nel tempo composta da fotografie di Louis Fleckenstein, Paul Strand e Asahachi Kōno.

[ctx: Content of the hero section.]
en: A fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno.
it: Una raffinata collezione di momenti nel tempo composta da fotografie di Louis Fleckenstein, Paul Strand e Asahachi Kōno.

[ctx: Pattern description]
en: A two-column section with a heading and paragraph on the left, and an image on the right.
it: Una sezione a due colonne con titolo e paragrafo sulla sinistra e un'immagine sulla destra.

[ctx: Pattern title]
en: Heading and paragraph with image on the right
it: Titolo e paragrafo con immagine a destra

[ctx: Pattern description]
en: A section with specified dates and times for an event.
it: Una sezione con date e orari specifici per un evento.

en: This immersive event celebrates the universal human experience through the lenses of history and ancestry, featuring a diverse array of photographers whose works capture the essence of different cultures and historical moments.
it: Questo evento coinvolgente celebra l'esperienza umana universale attraverso le lenti della storia e delle origini, presentando una selezione di fotografi le cui opere catturano l'essenza di culture differenti e momenti storici.

[ctx: Pattern description]
en: A list of events with call to action.
it: Una lista di eventi con invito all'azione.

en: International editions
it: Edizioni internazionali

[ctx: Pattern description]
en: A full-width cover banner that can be applied to a page or it can work as a single landing page.
it: Un banner copertina a larghezza piena che può essere applicato a una pagina oppure può funzionare come una singola landing page.

en: Add text or blocks that will display when a query returns no results.
it: Aggiungi un testo o dei blocchi da visualizzare quando la query non restituisce alcun risultato.

en: Other Posts
it: Altri articoli

[ctx: Pattern title]
en: Heading and search form
it: Titolo e modulo di ricerca

en: These are some of the upcoming events
it: Questi sono alcuni dei prossimi eventi

en: Book Store
it: Libreria

[ctx: Pattern description]
en: A section that can be used as a banner or a landing page to announce an event.
it: Una sezione che può essere usata come banner o landing page per pubblicizzare un evento.

en: More posts
it: Altri articoli

[ctx: Space size name]
en: XX-Large
it: XX-Grandissimo

[ctx: Space size name]
en: X-Large
it: X-Grande

[ctx: Space size name]
en: X-Small
it: X-Piccolo

[ctx: Prefix before the author name. The post author name is displayed in a separate block.]
en: by
it: di

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the podcast with a hero section, description, logos, grid with videos and newsletter signup.
it: Una landing page per il podcast con sezione hero, descrizione, loghi, griglia con video e iscrizione alla newsletter.

[ctx: Pattern description]
en: A landing page for the book with a hero section, pre-order links, locations, FAQs and newsletter signup.
it: Una landing page per il libro con una sezione hero, link per il pre-ordine, località, FAQ e iscrizione alla newsletter.

[ctx: Pattern description]
en: A pattern for a CV/Bio landing page.
it: Un pattern per una landing page di CV/Bio.

[ctx: Pattern description]
en: A business homepage pattern.
it: Un pattern di homepage di affari.

[ctx: Pattern title]
en: Business homepage
it: Homepage di affari

[ctx: Pattern description]
en: A section with overlapping images, and a description.
it: Una sezione con immagini sovrapposte e una descrizione.

en: Episode 1: Acoma Pueblo with Prof. Fiona Presley
it: Episodio 1: Acoma Pueblo con la Prof. Fiona Presley

[ctx: Pattern description]
en: Footer columns with logo, title, tagline and links.
it: Colonne del footer con logo, titolo, motto e link.

[ctx: Pattern title]
en: Text blog single post
it: Blog di solo testo, singolo articolo

[ctx: Pattern title]
en: Text blog archive
it: Blog di solo testo, archivio

[ctx: Pattern title]
en: Photo blog page
it: Pagina del blog con foto

[ctx: Sample testimonial.]
en: “Amazing quality and care. I love all your products.”
it: "Qualità e attenzione sorprendenti. Mi piacciono tutti i vostri prodotti."

[ctx: Pattern title]
en: Offset post without featured image
it: Articolo offset senza immagine in evidenza

[ctx: Question in the FAQs pattern.]
en: What is The Stories Book about?
it: Di cosa parla The Stories Book?

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 1 column, with featured image and post date.
it: Una lista di articoli, una colonna con immagine in evidenza e data di pubblicazione.

[ctx: Pattern title]
en: Text blog home
it: Blog di solo testo, homepage

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned blog, search
it: Blog allineato a destra, ricerca

[ctx: Pattern title]
en: Centered heading
it: Titolo centrato

[ctx: Pattern description]
en: Displays a list of posts with title and date.
it: Visualizza un elenco di articoli con titolo e data.

[ctx: Pattern title]
en: Intro with left-aligned description
it: Introduzione con descrizione allineata a sinistra

en: About the book
it: A proposito del libro

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with locations
it: Invito all'azione con posizioni

[ctx: Pattern description]
en: Footer with centered site title and social links.
it: Footer con titolo del sito centrato e link social.

en: Receive our articles in your inbox.
it: Ricevi gli ultimi articoli nella tua casella di posta.

[ctx: Sample hero paragraph]
en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
it: Come i fiori che sbocciano in luoghi inaspettati, ogni storia si svela con bellezza e resilienza, rivelando meraviglie nascoste.

en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience
it: Come i fiori che sbocciano in luoghi inaspettati, ogni storia si svela con bellezza e resilienza

en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
it: Come i fiori che sbocciano in luoghi inaspettati, ogni storia si svela con bellezza e resilienza, rivelando meraviglie nascoste.

[ctx: Sample description for banner with flower.]
en: Like flowers that bloom in unexpected places, every story unfolds with beauty and resilience, revealing hidden wonders.
it: Come i fiori che sbocciano in luoghi inaspettati, ogni storia si svela con bellezza e resilienza, rivelando meraviglie nascoste.

en: Closeup of plantlife in the Malibu Canyon area
it: Dettaglio della vita vegetale nell'area del canyon di Malibu

[ctx: Example event date in pattern.]
en: Mon, Jan 1
it: Lun, 1 gen

[ctx: Pattern title]
en: Footer with newsletter signup
it: Footer con abbonamento alla newsletter

[ctx: Pattern title]
en: Overlapping images and paragraph on right
it: Immagini sovrapposte e a destra un paragrafo

[ctx: Example event time in pattern.]
en: 9 AM — 11 AM
it: 9:00-11:00

[ctx: Pattern description]
en: A header with title and text and three columns that show 3 events with their images and titles.
it: Un header con titolo e testo e tre colonne che mostrano tre eventi con immagini e titoli.

[ctx: Pattern title]
en: Newsletter sign-up
it: Abbonati alla newsletter

en: Tailored to your needs
it: Su misura per le tue esigenze

en: Delivered every week
it: Consegnato ogni settimana

[ctx: Pattern description]
en: Footer columns with title, tagline and links.
it: Footer a colonne con titolo, motto e link.

en: Sign up to get daily stories
it: Abbonati per ottenere storie quotidiane

en: Botany flowers
it: Fiori botanici

[ctx: Pattern description]
en: A large left-aligned heading with a brand name emphasized in bold.
it: Un grande titolo allineato a sinistra con nome del brand evidenziato in grassetto.

[ctx: Pattern description]
en: A full-width cover section with a large background image and an oversized heading.
it: Una sezione copertina a larghezza piena con una grande immagine di sfondo e un titolo di grandi dimensioni.

[ctx: Pattern description]
en: A hero with a full width image, heading, short paragraph and button.
it: Hero con immagine a larghezza piena, titolo, un piccolo paragrafo e un pulsante.

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with grid layout with products and link
it: Invito all'azione con layout a griglia con prodotti e link

[ctx: Pattern description]
en: A call to action section with links to get the book in different websites.
it: Una sezione di invito all'azione con link per ottenere il libro in diversi siti web.

en: Visit us at 123 Example St. Manhattan, NY 10300, United States
it: Visitaci al 123 di Example St. Manhattan, NY 10300, Stati Uniti

[ctx: Pattern description]
en: Showcasing the podcast's clients with a heading and a series of client logos.
it: Mostra i clienti del podcast con un titolo e una serie di loghi dei clienti.

[ctx: Pattern description]
en: Hidden heading for the home page and index template.
it: Titolo nascosto per la homepage e il template dell'indice.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden blog heading
it: Titolo del blog nascosto

[ctx: image description]
en: Small totara tree on ridge above Long Point
it: Piccolo albero di totara sul crinale sopra Long Point

en: Subscribe on your favorite platform
it: Abbonati sulla tua piattaforma preferita

[ctx: Podcast description]
en: Storytelling, expert analysis, and vivid descriptions. The Stories Podcast brings history to life, making it accessible and engaging for a global audience.
it: Narrazione, analisi di esperti e descrizioni vivide. The Stories Podcast dà vita alla storia, rendendola accessibile e coinvolgente per un pubblico globale.

en: Things you didn’t know about the deep ocean
it: Cose che non sapevi sulla profondità dell'oceano

en: Cancel anytime
it: Annulla in qualsiasi momento

[ctx: Pattern description]
en: A call to action featuring product images.
it: Invito all'azione con immagini del prodotto.

en: 123 Example St. Manhattan, NY 10300 United States
it: 123 Example St. Manhattan, NY 10300 Stati Uniti

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: My name is Nora Winslow Keene, and I’m a committed public interest attorney. Living in Denver, Colorado, I’ve spent years championing the rights of underrepresented workers. A graduate of Stanford University, I played a key role in securing critical protections for agricultural laborers, ensuring better wages and access to healthcare. My work has focused on advocating for environmental justice and improving the quality of life for rural communities. Every case I take on is driven by the belief that everyone deserves dignity and fair treatment in the workplace.
it: Mi chiamo Nora Winslow Keene e sono un'avvocata impegnata nel settore del pubblico interesse. Vivendo a Denver, Colorado, ho passato anni a difendere i diritti dei lavoratori sottorappresentati. Laureata alla Stanford University, ho svolto un ruolo chiave nell'assicurare protezioni fondamentali per i lavoratori agricoli, garantendo salari migliori e accesso all'assistenza sanitaria. Il mio lavoro si è concentrato nel sostenere la giustizia ambientale e migliorare la qualità della vita per le comunità rurali. Ogni caso di cui mi occupo è guidato dalla convinzione che tutti meritano dignità e un trattamento equo sul posto di lavoro.

[ctx: Event Overview Text.]
en: Held over a weekend, the event is structured around a series of exhibitions, workshops, and panel discussions. The exhibitions showcase a curated selection of photographs that tell compelling stories from various corners of the globe, each image accompanied by detailed narratives that provide context and deeper insight into the historical significance of the scenes depicted. These photographs are drawn from the archives of renowned photographers, as well as emerging talents, ensuring a blend of both classical and contemporary perspectives.
it: Tenuto durante un fine settimana, l'evento è strutturato attorno ad una serie di mostre, workshop e tavole rotonde. Le mostre presentano una selezione curata di fotografie che raccontano storie avvincenti provenienti da vari angoli del globo, ciascuna immagine accompagnata da narrazioni dettagliate che forniscono il contesto e una visione più profonda del significato storico delle scene rappresentate. Queste fotografie sono tratte dagli archivi di rinomati fotografi e talenti emergenti, garantendo una miscela di prospettive sia classiche che contemporanee.

[ctx: Pattern description]
en: A hero section for the book with a description and pre-order link.
it: Una sezione hero per il libro con una descrizione e il link per la prenotazione.

[ctx: Pattern description]
en: A Intro pattern with Short heading, paragraph and image on the left.
it: Un pattern di introduzione con titolo breve, paragrafo e immagine sulla sinistra.

[ctx: Pattern title]
en: Short heading and paragraph and image on the left
it: Titolo breve, paragrafo e immagine sulla sinistra

en: Featured
it: In evidenza

[ctx: Pattern title]
en: Contact location and link
it: Posizione e link di contatto

en: Flora of Akaka Falls State Park
it: Flora dell'Akaka Falls State Park

[ctx: Pattern description]
en: Footer with large site title and newsletter signup.
it: Footer con titolo del sito grande e registrazione alla newsletter.

en: Black and white flower
it: Fiore in nero e bianco

[ctx: Pattern description]
en: Large heading with a search form for quick navigation.
it: Titolo grande con modulo di ricerca per una navigazione veloce.

[ctx: Pattern description]
en: A link post format with a description and an emphasized link for key content.
it: Un articolo in formato link con descrizione e un link enfatizzato per contenuti chiave.

[ctx: Pattern description]
en: An audio post format with an image, title, audio player, and description.
it: Un articolo in formato audio con una immagine, titolo, audio player e descrizione.

[ctx: Pattern placeholder text with link.]
en: Outside Europe? View <a href="#" rel="nofollow">international editions</a>.
it: Ti trovi fuori dall'Europa? Vedi le <a href="#" rel="nofollow">edizioni internazionali</a>.

en: The business location
it: L'ubicazione dell'azienda

[ctx: Pattern description]
en: Contact section with a location address, a directions link, and an image of the location.
it: Sezione contatti con l'indirizzo della sede, un link per le indicazioni stradali e un'immagine della sede.

[ctx: Pattern description]
en: Contact section with social media links, email, and multiple location details.
it: Sezione contatti con link ai social media e molteplici dettagli sulla sede.

[ctx: Pattern description]
en: Centered contact section with a prominent message and social media links.
it: Sezione contatti centrata con slogan molto in evidenza e link ai social media.

[ctx: Pattern title]
en: Post format name
it: Nome del formato dell'articolo

en: Post formats
it: Formati dell'articolo

[ctx: Pattern description]
en: A FAQs section with a FAQ heading and list of questions and answers.
it: Una sezione di FAQ con un titolo FAQ e un elenco di domande e risposte.

[ctx: Pattern description]
en: Comments area with comments list, pagination, and comment form.
it: Area dei commenti con lista dei commenti, paginazione e modulo per il commento.

[ctx: Pattern placeholder text with link.]
en: Lecture by <a href="#">Prof. Fiona Presley</a>
it: Lettura della <a href="#">Prof. Fiona Presley</a>

[ctx: Heading of the Contact social link pattern]
en: Got questions? <br><a href="#" rel="nofollow">Feel free to reach out.</a>
it: Hai domande? <br><a href="#" rel="nofollow">Non esitare a contattare.</a>

[ctx: Pattern description]
en: A call to action section with links to get the book in the most popular locations.
it: Una sezione di invito all'azione con i link su dove comprare il libro nei posti più popolari.

en: Acoma Pueblo, in New Mexico, stands as a testament to the resilience and cultural heritage of the Acoma people
it: Il villaggio di Acoma Pueblo, nel Nuovo Messico, è una testimonianza della resilienza e del patrimonio culturale del popolo Acoma

en: The Stories Book, a fine collection of moments in time featuring photographs from Louis Fleckenstein, Paul Strand and Asahachi Kōno, is available for pre-order
it: The Stories Book, una raffinata raccolta di momenti nel tempo con fotografie di Louis Fleckenstein, Paul Strand e Asahachi Kōno, è disponibile per il preordine

[ctx: Pattern placeholder text.]
note: translators: %s is the brand name, e.g., 'Fleurs'.
en: We're %s, our mission is to deliver exquisite flower arrangements that not only adorn living spaces but also inspire a deeper appreciation for natural beauty.
it: Siamo %s, la nostra missione è fornire raffinate composizioni floreali che non solo decorano gli spazi abitativi, ma ispirano anche un più profondo apprezzamento per la bellezza naturale.

en: Get access to a curated collection of moments in time featuring photographs from historical relevance.
it: Ottieni l'accesso ad una raccolta curata di momenti nel tempo con fotografie di rilevanza storica.

[ctx: Pattern description]
en: Prints the name of the post format with the help of the Block Bindings API.
it: Stampa il nome del formato dell'articolo con l'aiuto dell'API di blocchi con associazioni.

note: translators: %s is the brand name, e.g., 'Fleurs'.
en: %s is a flower delivery and subscription business. Based in the EU, our mission is not only to deliver stunning flower arrangements across but also foster knowledge and enthusiasm on the beautiful gift of nature: flowers.
it: %s è un'attività di consegna e abbonamento di fiori. Con sede nell'UE, la nostra missione non è solo la fornitura di splendide composizioni floreali, ma anche la promozione della conoscenza e dell'entusiasmo per il meraviglioso dono della natura: i fiori.

[ctx: Pattern title]
en: Poster-like section
it: Sezione simile ad un poster

[ctx: Template part name]
en: Vertical site header
it: Header verticale del sito

[ctx: Pattern title]
en: Vertical site header
it: Header verticale del sito

[ctx: Pattern description]
en: Vertical site header with site title and navigation.
it: Header verticale con titolo del sito e navigazione.

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: I’m Nora, a dedicated public interest attorney based in Denver. I’m a graduate of Stanford University.
it: Sono Nora, avvocata specializzata in cause di interesse pubblico a Denver. Mi sono laureata alla Stanford University.

en: Let’s hear them.
it: Ascoltiamole.

[ctx: Pattern title]
en: Centered site header
it: Header del sito centrato

[ctx: Pattern placeholder text.]
en: This exquisite compilation showcases a diverse array of photographs that capture the essence of different eras and cultures, reflecting the unique styles and perspectives of each artist. Fleckenstein’s evocative imagery, Strand’s groundbreaking modernist approach, and Kōno’s meticulous documentation of Japanese life come together in a harmonious blend that celebrates the art of photography. Each image in “The Stories Book” is accompanied by insightful commentary, providing historical context and revealing the stories behind the photographs. This collection is not only a visual feast but also a tribute to the power of photography to preserve and narrate the multifaceted experiences of humanity.
it: Questa deliziosa raccolta mostra una vasta gamma di fotografie che catturano l'essenza di epoche e culture diverse, riflettendo gli stili e le prospettive uniche di ogni artista. Le immagini evocative di Fleckenstein, l'innovativo approccio modernista di Strand e la meticolosa documentazione di Kōno della vita giapponese si uniscono in una miscela armoniosa che celebra l'arte della fotografia. Ogni immagine in “The Stories Book” è accompagnata da commenti approfonditi, che forniscono un contesto storico e rivelano le storie dietro alle fotografie. Questa collezione non è solo una festa visiva, ma anche un tributo al potere della fotografia di preservare e raccontare le esperienze poliedriche dell'umanità.

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned page
it: Pagina allineata a destra

[ctx: Pattern title]
en: Right-aligned 404
it: 404 allineata a destra

[ctx: Pattern description]
en: Site header with large site title and right-aligned navigation.
it: Header del sito con titolo del sito grande e navigazione allineata a destra.

[ctx: Pattern description]
en: Site header with centered site title and navigation.
it: Header del sito con titolo del sito centrato e navigazione.

[ctx: Pattern description]
en: Site header with site title and navigation.
it: Header del sito con titolo del sito e navigazione.

[ctx: Pattern description]
en: Site header with site title and navigation in columns.
it: Header del sito con titolo del sito e navigazione in colonne.

[ctx: Pattern title]
en: Hero, overlapped book cover with links
it: Hero, copertina del libro sovrapposta e dei link

[ctx: Pattern description]
en: A hero with a centered heading, paragraph and button.
it: Hero con titolo centrato, paragrafo e pulsante.

[ctx: Pattern description]
en: A hero with an overlapped book cover and links.
it: Hero con copertina del libro sovrapposta e dei link.

en: Deliver
it: Consegna

en: Collect
it: Raccolta

en: Assemble
it: Composizione

note: Author of the theme
en: the WordPress team
it: il team di WordPress
